Kiedy Rudolf Diesel projektował swój pierwszy silnik wysokoprężny miał nadzieję, że dzięki jego konstrukcji rolnicy sami będą mogli produkować paliwo do swoich maszyn. Rzeczywistość okazała się jednak inna.
Choć konstrukcja Niemca jest dużo bardziej efektywna niż silniki spalinowe, zamiast oleju roślinnego spalana jest w nich ropa, co powoduje uwalniane do atmosfery sporych ilości tlenków azotu.
Platynowe katalizatory
Na szczęście dzięki recyrkulacji spalin i katalizatorom są one neutralizowane. Problem polega na tym, że do budowy katalizatorów wykorzystuje się platynę, która jest jednym z najdroższych metali szlachetnych. Dlatego każde odkrycie, które może obniżyć koszty produkcji katalizatorów, zostanie przyjęte z radością przez przemysł samochodowy.
Wygląda na to, że coś takiego właśnie miało miejsce – badacze z kalifornijskiej firmy Nanostellar znaleźli mineralny katalizator, który nie dość, że jest skuteczniejszy od platyny, to jeszcze kosztuje ułamek tego co ona.
Wiele technologii używanych do redukcji zanieczyszczeń i wytwarzania energii odnawialnej opiera się na metalach szlachetnych, których ilość jest ograniczona – po prostu nie ma wystarczającej ilości platyny by mogła się ona znaleźć w każdym z milionów milionów samochodów, które jeżdżą po świecie – mówi dr Kyeongjae Cho, założyciel Nanostellar, który był jednocześnie szefem zespołu badawczego.
… i dużo tańsza alternatywa
Mulit, bo tak nazywa się substytut znaleziony przez amerykańskich naukowców, odkryto po raz pierwszy w roku 1924 na szkockiej wyspie Mull. Symulacje komputerowe wykazały, że właśnie on będzie najlepszym i najtańszym odpowiednikiem platyny, zdolnym do neutralizowania tlenków azotu. W naturze minerał ten jest bardzo rzadko spotykany, jednak, stosunkowo niskim kosztem, można wytworzyć go w sztucznie. Właściwie już od dawna syntetyczny mulit wytwarzany jest jako dodatek do porcelan, zwłaszcza tych, które muszą wytrzymać wysoką temperaturę.
Mulit jest nie tylko łatwiejszy do wyprodukowania niż platyna, ale także lepiej sprawdza się w redukowaniu zanieczyszczeń pochodzących z silników Diesla, mówi dr Cho.
Faktycznie, testy laboratoryjne przeprowadzone przez amerykańskich naukowców wykazały, że katalizator wykorzystujący mulit jest o 45 procent bardziej efektywny od katalizatora platynowego.
Nasz cel, to znaczy całkowite pominięcie metali szlachetnych i zastąpienie ich tlenkami, które występują w przyrodzie, został osiągnięty- mówi naukowiec. Znaleźliśmy nowe sposoby tworzenia odnawialnych, czystych technologii energetycznych bez ograniczeń narzucanych przez dostawy metali szlachetnych.
Nie jest to pierwszy zamiennik platyny jaki został opracowany przez firmę dr. Cho, wcześniej skupiała się ona na badaniu katalitycznych właściwości stopów platyny i złota. Z wiadomych względów nie były to stopy tanie i jakoś nie zostały ciepło przyjęte przez producentów katalizatorów. Dr. Cho ma nadzieję, że tym razem będzie inaczej a jego wynalazek znajdzie zastosowanie na przykład w nowoczesnych konstrukcjach Fiata.
Autor jest tłumaczem języka czeskiego i wydawcą serwisu www.kawaler24.pl.