Badania pochodzące od holenderskiej organizacji Dutch Cycling Federation pokazują, że w większych miastach dotarcie do celu zabiera o 10% mniej czasu osobie na rowerze niż kierowcy samochodu.
Nie skłania to jednak większości Europejczyków do przesiadania się na rower. Ponad 30% Holendrów deklaruje, że jest to ich codzienny środek transportu. Także wysokim, bo niemal 20% wynikiem mogą pochwalić się Węgrzy i Duńczycy. W Polsce niestety aż trzykrotnie mniej ludzi niż w Holandii decyduje się na transport jednośladem*.
W Europie 30% tras pokonywanych samochodom jest krótszych niż 3 km, a 50% krótszych niż 5 km. Są to odległości, które bez problemu można by pokonywać rowerem i w ten sposób przyczynić się bezpośrednio chociażby do rozładowania korków. Wiele europejskich aglomeracji tę zależność zauważyło i obecnie z intensywnego rozwoju infrastruktury rowerowej słyną w Europie przede wszystkim takie miasta jak Amsterdam, Kopenhaga czy Barcelona. Inwestycja w transport rowerowy przynosi wymierne korzyści w postaci mniejszego zanieczyszczenia powietrza, mniejszego ruchu samochodowego w miastach i w efekcie mniejszego hałasu.
Transport ciągle mało u nas oczywisty
Polskie miasta także starają się wdrażać rozwiązania dla cyklistów. Ze swoimi działaniami pro-rowerowymi na pierwszym miejscu jest Warszawa, która posiada 350 km dróg rowerowych, 55 km ciągów pieszo rowerowych oraz ponad 16 km pasów i kontrapasów dla jednośladów. Dodatkowo powstaje coraz więcej stacji wypożyczania rowerów, które cieszą się ogromną popularnością wśród mieszkańców stolicy. Na podobnej zasadzie funkcjonują m.in. w Nicei czy Lyonie wypożyczalnie samochodów elektrycznych, dzięki którym znacząco zmalało zużycie energii, poziom hałasu i zanieczyszczenia w tych miastach.
Wypożyczalnie stały się w Warszawie dużym impulsem do rozwoju nowych ścieżek rowerowych i udogodnień dla kierowców jednośladów. Między innymi dlatego także Lublin postanowił zainwestować w miejskie stacje wypożyczania rowerów i w tej chwili jedynie Warszawa ma ich więcej. Lubelski system będzie zawierał 40 stacji wypożyczania, 400 rowerów, a ścieżki rowerowe liczą już ponad 100 km. Za te i inne działania Lublin został doceniony w konkursie ECO-MIASTO, które nagradza najbardziej ekologiczne miasta w Polsce.
Mobilność zrównoważona jest jedną z czterech kategorii w tegorocznej edycji Konkursu ECO MIASTO, skierowanego do samorządów lokalnych
To już trzecia edycja tego konkursu, który wyłonić ma dwóch zwycięzców w kategorii mobilność zrównoważona – jedno miasto poniżej 100 tys. mieszkańców, drugie powyżej 100 tys. mieszkańców. Pozostałe trzy kategorie konkursowe to mobilność zrównoważona, gospodarka odpadami i gospodarka wodna. Warunkiem uczestnictwa jest wypełnienie i przesłanie do 30 września br. kwestionariuszy konkursowych, dostępnych na stronie internetowej eco-miasto.pl.
Edycji ECO-MIASTO 2015 towarzyszą 4 seminaria odpowiadające tematyce kategorii konkursowych. Pierwsze z nich odbyło się 18 czerwca 2015 r. w Katowicach i dotyczyło efektywności energetycznej, kolejne 24 czerwca 2015 r. miało miejsce w Łodzi (gospodarka wodna). 17 września w Krakowie odbyło się seminarium dotyczące gospodarki odpadami, natomiast dzisiaj trwa we Wrocławiu seminarium dotyczące mobilności zrównoważonej.
* Future of transport – Analytical report, European Comission