Mniejszy ruch drogowy w miastach i czystsze powietrze? Tak, to możliwe! I to już niedługo, bo od przyszłego roku w miastach pojawią się strefy, do których nie wjadą najbardziej trujące samochody. Co wy na to?
Nie każdy pojazd wjedzie za granicę Ekostrefy
Samorządy zadecydują o tym, gdzie zostaną wyznaczone tzw. strefy ograniczonej emisji komunikacyjnej oraz o tym, które samochody będą mogły do nich wjechać. Na granicy „Ekostrefy” pojawią się specjalne znaki zakazu ruchu z ikoną auta, a poniżej nich tablica z napisem „Dopuszczalny wjazd” i kolorowymi cyframi od 2 do 5. Jeśli twój samochód będzie miał naklejkę w kolorze występującym pod znakiem – możesz śmiało jechać dalej. Jeśli nie, powinieneś zawrócić, ponieważ wjazd bez odpowiedniej naklejki będzie karany mandatem.
Jaką naklejkę otrzyma twoje auto? O kolorze nalepek będzie decydować data pierwszej rejestracji samochodu i rodzaj paliwa. Im młodszy samochód, tym łatwiej będzie dostać się do „Ekostrefy”. Najbardziej ograniczony wjazd będą miały samochody na diesel. Eksperci z Ministra Środowiska postawili znak równości między toksycznością spalin wydzielanych przez 10-letni samochód napędzany dieslem a 22-letnim autem na benzynę.
Czy warto wprowadzać tego typu ograniczenia? Jeśli wpłynie to realnie na poprawę jakości powietrza, to tak. Eksperci zajmujący się ochroną powietrza i lekarze biją na alarm! Polska od lat ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w Unii Europejskiej. Według informacji Europejskiej Agencji Środowiska aż 6 polskich miast znalazło się w pierwszej dziesiątce miast europejskich z największą liczbą dni w roku, w których przekroczono dobowe dopuszczalne stężenie pyłu PM10. Wysokie stężenie pyłu zawieszonego powoduje choroby płuc i układu krążenia.
Drugim poważnym zanieczyszczeniem jest rakotwórczy benzopiren, którego największe stężenie odnotowywane jest w Krakowie. Szacuje się, że aż 45 tys. Polaków umiera co roku z powodu chorób nowotworowych spowodowanych skażeniem powietrza. Mieszkańcy zanieczyszczonego i pełnego smogu Krakowa już dziś odczuwają drastyczne skutki: żyją średnio o 2 lata krócej niż statystyczny Polak!