Prawie wszyscy Polacy potrafią jeździć na rowerze, a nadto robienie tego jest ulubioną polską aktywnością fizyczną – wynika z badań CBOS.
Z sondażu przeprowadzonego we wrześniu 2013 r. przez CBOS wynika, że najpopularniejszym sportem wśród Polaków jest jazda na rowerze (51 proc., na rowerze potrafi jeździć 97 proc.), po niej pływanie (28 proc.) i bieganie (18 proc.). Z innego badania CBOS, „Polacy na rowerach”, dowiadujemy się dodatkowo, że na rowerze jeździ 70 proc. Polaków, w tym systematycznie 22 proc.
Jazda na rowerze to dla wielu osób ulubiona forma rekreacji i świetne ćwiczenie kształtujące sylwetkę. Z liczb wynika jednak niezbicie, że coraz częściej używamy dwóch kółek jako codziennego środka komunikacji. W ubiegłym roku w Polsce sprzedano więcej rowerów niż samochodów osobowych. Firma Kross, największa fabryka rowerów w Europie Środkowo-Wschodniej, odnotowała w tym sezonie wzrost sprzedaży o 20 procent.
Rower może być używany przez każdego bez względu na wiek. To najpopularniejsza forma rekreacji, wpływająca na poprawę ogólnej kondycji – jazda na rowerze poprawia nastrój, zmniejsza stres i pozwala zgubić zbędne kilogramy. Rowery stają się też modnym, zdrowym i szybkim środkiem wielkomiejskiej komunikacji. Coraz więcej pracodawców pozwala swoim pracownikom na pozostawianie dwóch kółek w firmowych garażach i na korytarzach, montują stojaki, a nawet zewnętrzne zadaszenia rowerowe. Obecność jednośladów w kawiarniach i restauracjach w dużych miastach jest już standardem. Dla samorządów wzrost liczby rowerzystów oznacza mniej zniszczone drogi, niższy poziom hałasu i mniejszą emisję spalin, a dla mieszkańców nową jakość miejskiego życia.
Jesień jest dobrym czasem na rozpoczęcie intensywnej przygody z rowerem, a na pewno sprzyja rowerowym wycieczkom poza miasto.